Trakya Üniversiteler Birliği (TÜB) “Sürdürülebilir Enerji ve Yeşil Kampüs Çalıştayı” Düzenlendi. Tarih:28 Mart 2024

Trakya Üniversiteler Birliği (TÜB) “Sürdürülebilir Enerji ve Yeşil Kampüs Çalıştayı” düzenlendi.

Sürdürülebilir Enerji ve Yeşil Kampüs Çalıştayı’na Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. R. Cüneyt ERENOĞLU, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Dinçay KÖKSAL, Trakya Üniversiteler Birliği Genel Sekreteri Dr. Öğr. Üyesi Mustafa ARAS, moderatör olarak Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Enerji Kaynakları Uygulama ve Araştırma Merkez Müdürü Öğr. Gör. Dr. Savaş GÜRDAL, sunumları ile Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nden Prof. Dr. Nilgün AYMAN ÖZ, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi’nden Doç. Dr. Hüseyin ŞANLI, ve Doç. Dr. Sıla BARUT GÖK, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi’nden Doç. Dr. Harun ÖZBAY, Trakya Üniversitesi’nden Çevre Mühendisi Tuba DOĞRU, , Kırklareli Üniversitesi Arş. Gör. Bekir Adem ÇAKMAKÇI, Trakya Üniversiteler Birliğine üye üniversitelerin yanı sıra ülkemizin önde gelen üniversitelerinden enerji alanında çalışan çok sayıda akademisyen ve öğrenciler katıldı.

Etkinliğin, açılış konuşmasını yapan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. R. Cüneyt ERENOĞLU, “Sürdürülebilir Enerji ve Yeşil Kampüs Çalıştayı” ile günümüzün en stratejik konusu olan mevcut enerji kaynaklarımızın hem etkin hem verimli kullanılması ve sürdürülebilir enerji ile bir gelecek inşa etmenin öneminden bahsetti. Yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yapmanın ve bu yatırımları planlamanın kritik önem taşıdığı  önlisans, lisans ve lisansüstü düzeyde kalifiye insan yetiştirerek genç girişimci ve bu alanda çalışmak isteyen teknik ekibin teşvik ederek enerji alanındaki çalışmaları desteklediklerini belirtti.

Etkinliğin moderatörlüğünü Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Enerji Kaynakları Uygulama ve Araştırma Merkez Müdürü Öğr. Gör. Dr. Savaş GÜRDAL üstlenirken, ilk sunumu yapan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nden Prof. Dr. Nilgün AYMAN ÖZ “Sürdürülebilir Enerji ve Üniversiteler: Geleceğin Enerji Liderlerini ve Uzmanlarını Yetiştirmek: RE-YOU Projesi Örneği” konusunda sunumunu gerçekleştirdi. Ardından Trakya Üniversitesi’nden Çevre Mühendisi Tuba DOĞRU “Sürdürülebilir Enerji ve Yeşil Kampüs Çalıştayı Green Metric Başvuru Süreci” konulu sunumu ile Çalıştaya katkıda bulundu. Doç. Dr. Harun ÖZBAY, “Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Çatı Üstü GES Planlaması” konulu sunumunu yap işlet devret modeli ile üniversitede yapılan uygulamaları anlattı. Doç. Dr. Hüseyin ŞANLI ve Doç. Dr. Sıla BARUT GÖK ise “Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Yemekhanesinde Oluşan Atık Kızartma Yağlarından Üretilen Biyodizelin Üniversite Dizel Araçlarında Kullanımı” konulu sunumunu gerçekleştirdi. Kırklareli Üniversitesi’nden Arş. Gör. Bekir Adem ÇAKMAKÇI “KLÜ Kayalı Kampüsünün Rüzgar Potansiyellerinin Belirlenmesi” konulu sunumu ile katkıda bulundu.

Çalıştayın soru-cevap bölümü, katılımcıların konu ile ilgili soru, görüş ve önerilerin alınmasının ardından sona erdi.

Etkinliklerimizi Takip İçin 
http://www.tub.gov.tr
https://twitter.com/tub_govtr
 https://www.instagram.com/tub_govtr/
https://www.youtube.com/@trakyauniversitelerbirligi4319