TRAKYA ÜNİVERSİTLER BİRLİĞİ(TÜB) KAPSAMINDA PROJE AÇG TARAFINDAN HORİZON EUROPE PROJE SÜREÇLERİ VE PROJE YAZMA EĞİTİMİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ (30-31 MAYIS 2023)

Trakya Üniversiteler Birliği (TÜB) etkinlikleri kapsamında Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Proje AÇG tarafından “Horizon Europe Proje Süreçleri ve Proje Yazma Eğitimi” 30-31 Mayıs 2023 tarihlerinde gerçekleştirildi.

Moderatörlüğünü Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi ÜSİ, Patent ve Lisans Destek Koordinatörlüğü Koordinatör Yardımcısı Öğr. Gör. Dr. Figen TAŞÇI TURGUT’un üstlendiği etkinliğe Trakya Üniversiteler Birliği Alt Dönem Başkanı ve Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat TAŞAN, Trakya Üniversiteler Birliği Genel Sekreteri Dr. Öğr. Üyesi Mustafa ARAS, davetli konuşmacı olarak Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümü Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Serdal TEMEL’in yanı sıra Trakya Üniversiteler Birliğine üye üniversitelerden çok sayıda akademik personel ve öğrenci katıldı.

Trakya Üniversiteler Birliği Alt Dönem Başkanı ve Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat TAŞAN açılış konuşmasında Ufuk Avrupa programının Avrupa Birliği’nin bilimsel kaynaklarını birleştiren bilimsel araştırma içerisinde 2027 yılına kadar yürütülecek olan araştırma ve inovasyon çerçeve programının olduğunun önemine değindi. Yine bilindiği üzere bu programın iklim değişikliği, ulaşım, sağlık, tarım ve beşeri bilimler temelinde araştırma ve yenilik projelerini de finanse ettiğini ve ekonomik gelişmişliği arttırmak, rekabetçiliği güçlendirmek, ekonomik ve sosyal alanda uyumu ilerletmek için ülkemiz adına önemli fırsatlar sunduğuna vurgu yaptı. İlave olarak ülkemiz için hem AB uyum sürecine bir katkı hem de Türkiye’nin bilimsel açıdan gelişmişliğini arttıran önemli bir imkan olduğunu dile getirdi. Ufuk Avrupa programı proje yazma süreçlerinin proje yazma eğitimleri olması ve yaygınlaşmasının oldukça büyük önem arz ettiğini ifade ederken Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümü Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Serdal TEMEL’ e kıymetli vakitlerini ayırdıkları için teşekkürlerini iletirken katılımcılara verimli ve başarılı bir toplantı olacağını dile getirdi.

Trakya Üniversiteler Birliği Genel Sekreteri Dr. Öğr. Üyesi Mustafa ARAS ‘da konuşmasında AB çerçevesinde sınır ötesi projelerde çok ciddi bir kaynak aktarımının olduğunu ve ülkelere yapılan kaynak aktarımlarında Türkiye’nin yararlandığı kısmının oldukça kısıtlı vaziyette olduğunu dile getirdi. Bu kapsamda projelerin arttırılmasını ve kaynakların tekrardan ülkemize çekilmesinin önemine değindi. Trakya Üniversiteler Birliği (TÜB) olarak 5 üniversitemizin ülkemizin batı sınırında tam geçiş noktasında olduğunu bu projelere oldukça önem vermemiz gerektiğini dile getirdi. Konuşmasının sonunda Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümü Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Serdal TEMEL’ e hoşgeldiniz dileklerini iletirken iki gün boyunca karşılıklı olarak memnun kalacağımız bir eğitim süreci geçirme temennisinde bulundu.

Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümü Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Serdal TEMEL’in iki gün süren eğitiminin ardından etkinlik soru, görüş ve önerilerin alınmasıyla sona erdi.