III. BALKAN TARIM KONGRESİ (AGRI BALKAN 2021) TRAKYA ÜNİVERSİTESİ EV SAHİPLİĞİNDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Trakya Üniversiteleri Birliği 2021 Yılı etkinlikleri çerçevesinde, Trakya Üniversitesi ev sahipliğinde III. Balkan Tarım Kongresi (AGRI Balkan 2021) gerçekleştirildi. COVİD-19 nedeniyle sanal olarak ve kontrollü koşullarda normal katılımla gerçekleşen kongreye 41 ülkeden 1000’e yakın bilim insanı katkı sundu.

Trakya Üniversitesi tarafından bu yıl 3’üncüsü düzenlenen III. Balkan Tarım Kongresi, dünyanın 41 farklı ülkesinden 988 bilim insanını online olarak bir araya getirdi. Japonya’dan Polonya’ya, Nijerya’dan Rusya’ya kadar dünyanın farklı ülkelerinden birçok bilim insanı tarım alanındaki sunumlarını internet üzerinden gerçekleştirdi. Balkan Kongre Merkezi’nde yerli bir yazılımla dijital olarak gerçekleştirilen ve 4 gün boyunca devam eden kongrede bilim insanları tarafından 288 sözel, 110 poster sunumu olmak üzere toplam 388 bildiri sunuldu.

Trakya Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleşen kongre Trakya Üniversiteler Birliği, Balkan Üniversiteler Birliği ve Uludağ Üniversitesi’nin yanı sıra Plovdiv Ziraat Üniversitesi, Bulgaristan Tarım Bilimleri Akademisi, Trakia Üniversitesi-Stara Zagora, Yunanistan Demokritus Üniversitesi ve diğer Balkan Üniversiteleri ile pek çok araştırma kurumunun destekleriyle organize edildi.

Kongre Başkanlığı görevini Trakya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yalçın Kaya’nın üstlendiği uluslararası etkinlikte Litvanya, Ukrayna, Filipinler, Malezya, Fas, Cezayir gibi 41 farklı ülkeden bilim insanı, tarım alanında hazırladıkları sunumları katılımcılarla paylaştı. İlki 2014 yılında Trakya Üniversitesi ev sahipliğinde 700’ü aşkın katılımcı ile gerçekleşen ve tarım alanında düzenlenen en geniş katılımlı etkinlik olarak bilinen kongrenin 2’incisi 2017 yılında Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi’nde gerçekleşmişti.

Tarıma odaklanan uluslararası bilim, teknoloji ve iş forumu olarak düzenlenen kongrede, Balkanlarda ve dünyada tarım alanındaki konular alanında yetkin bilim insanları ve araştırmacılar tarafından ele alınıyor.