TRAKYA ÜNİVERSİTELER BİRLİĞİ’NİN İKİNCİ SERGİSİ, TBMM BAŞKANI PROF. DR. MUSTAFA ŞENTOP’UN KATILIMIYLA TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NDE AÇILDI

Trakya Üniversiteler Birliği (TÜB) üyeleri Trakya Üniversitesi, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ve Kırklareli Üniversitesi’nde, güzel sanatlar alanında görev yapan öğretim elemanlarının eserlerinden oluşan resim ve özgün baskı resim sergisi, TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop’un katılımıyla Trakya Üniversitesi’nde açıldı. Birliğe üye üniversitelerde, güzel sanatlar alanında görev yapan sanatçı/öğretim elemanlarının özgün eserlerinin yer aldığı “Trakya Üniversiteler Birliği Güzel Sanatlar Öğretim Elemanları Sergisi II”nin açılışı, Trakya Üniversitesi Balkan Kongre Merkezi Fuaye’sinde, Meclis Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop tarafından gerçekleştirildi.

Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Bilim ve Sanat Etkinlikleri Komisyonu tarafından organize edilen ve Dönem Başkanlığını Trakya Üniversitesi’nin üstlendiği Trakya Üniversiteler Birliği’nin, Trakya Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlediği serginin açılışına, TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop’un yanı sıra Edirne Valisi Ekrem Canalp, Edirne AK Parti Milletvekili Fatma Aksal, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bülent Şengörür, Edirne Vali Yardımcısı Dr. Yusuf Güler, İl Emniyet Müdürü Ali Kemal Kurt, Trakya Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Osman Nuri Hatipoğlu ve Prof. Dr. Cem Uzun, Trakya Üniversitesi Genel Sekreteri Prof. Dr. Cevdet Kılıç, Genel Sekreter Yardımcıları Ahmet Sezgin ve Öğretim Görevlisi Hakan Akıncı, dekanlar, AK Parti Edirne İl Başkanı İlyas Akmeşe, Edirne İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Cengiz Kalkan, öğretim üyeleri, öğrenciler ve sanatseverler katıldı.

Trakya Üniversitesi ev sahipliğinde, 29 Mart 2019’a kadar Trakya Üniversitesi Balkan Kongre Merkezi Sergi Salonu’nda sanatseverlerin ziyaretine açık olacak sergi, birlik üyesi üniversiteler arasında sanatsal, kültürel ve sosyal etkileşimi sağlamak amacıyla düzenlendi. Güzel sanatlar alanında görev yapan sanatçı/öğretim elemanlarının birbirinden değerli eserlerinden oluşan sergide, yetmişe yakın eser sergilenecek. Resim, heykel, grafik, seramik, fotoğraf ve geleneksel sanat bileşenlerinden oluşan sergiye katılan akademisyen ve sanatçılar; farklı malzemeler kullanarak ürettikleri eserlerle kültür ve sanat dünyasına değer katan ürünler ortaya koyarken, Trakya Üniversiteler Birliği’nin sanat koleksiyonuna, farklı alanlardan pek çok yeni eserin kazandırılmasına vesile oldu.

Trakya Üniversitesi’nde düzenlenen serginin açılışında konuşan TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, Trakya Üniversitesi Dönem Başkanlığı’nda, Trakya Üniversiteler Birliği üyesi üniversitelerin organizasyonuyla bu yıl ikincisi gerçekleşen serginin, tüm sanatseverler ve sanat meraklıları için hayırlı olması temennisinde bulunarak, Edirne Valisi Ekrem Canalp, Edirne AK Parti Milletvekili Fatma Aksal, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bülent Şengörür ve protokol üyeleriyle sergiyi gezdi. Trakya Üniversiteler Birliği’ne üye üniversitelerin öğretim elemanları ve öğrencileriyle sohbet eden Meclis Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, sergide yer alan eserleri inceleyerek, sergi ve eserler hakkında bilgi aldı. Sergi ziyareti sırasında, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ve Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Melihat Tüzün, Meclis Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop’a, kendi eseri olan bir “Tekirdağ Gravürü” hediye etti.

Sergi açılışında konuşan Trakya Üniversiteler Birliği Dönem Başkanı ve Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop’u Trakya Üniversitesi’nde ağırlamaktan büyük memnuniyet duyduklarını belirterek, kendilerine verdiği destekten dolayı teşekkür etti. Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, “Bizlerin her daim yanında olan, her türlü ortamda düşünce ve önerileriyle desteklerini esirgemeyen, bölgemiz ve üniversitemiz adına eşsiz imkân ve fırsatlar sunan Trakya’nın ve Balkanların evladı, temsilcisi ve destekçisi Prof. Dr. Mustafa Şentop’u Trakya Üniversitesi’nde ağırlamaktan, kendisiyle bir arada bulunmaktan onur ve gurur duyuyoruz.” dedi. Trakya Üniversiteler Birliği ve “Trakya Üniversiteler Birliği Güzel Sanatlar Öğretim Elemanları Sergisi II” hakkında da açıklamalarda bulunan Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, “Trakya Üniversitesi, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ve Kırklareli Üniversitesi’nin güçlerini birleştirerek 2012 yılında kurduğu Trakya Üniversiteler Birliği, bilim, sanat, kültür, spor gibi alanlarda gerçekleştirdiği nitelikli faaliyetlerle kısa sürede Türkiye’nin en aktif yükseköğretim kurumu birliği olduğunu kanıtladı. Kısa bir süre önce Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi’nin katılımıyla daha da güçlenen Birliğimiz, sadece yurt içinde değil, yurt dışında da pek çok başarılı çalışmayı omuz omuza hayata geçirdi ve birçok farklı platformda ‘tek üniversite’ gibi hareket etmeyi başardı. Oluşturduğumuz bu sinerjiyle yaratıcı projeler gerçekleştiren ve temsillerde bulunan Trakya Üniversiteler Birliği; sanattan spora, bilimden teknolojiye üniversitelerin temas ettiği tüm alanlarda, birlikte çalışma kültürüne uygun adımlar attı. Bunun eşsiz bir nüvesi olan bu serginin, birliğimizin büyüyüp gelişmesine ve sanatçılarımız ve akademisyenlerimiz arasındaki birliktelik kültürünün daha da pekişmesine vesile olacağına gönülden inanıyorum. Trakya Üniversitesi’nde, üniversitelerimizi toplumla bütünleştiren böyle değerli bir etkinliğe ev sahipliği yapmaktan gurur duyuyoruz. Açılışını gerçekleştirdiğimiz serginin, ortak çalışma kültürümüzü daha da güçlendireceğine olan inancımla, hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Melihat Tüzün ise dünyanın en köklü medeniyetlerine ev sahipliği yapan ülkemizin aynı zamanda dünyanın en zengin mirasına sahip olduğunu vurgulayarak, “Bitmek tükenmek bilmeyen bu zengin miras, Türk sanatına ve sanatçılarına yüz yıllardır ışık tutuyor, ilham veriyor, vermeye de devam edecek. Sanat, sağladığı etkileşim, zemin hazırladığı sevgi ortamı ve paylaşım gücü gibi etkileri ve bireyler arasında düşünsel, duygusal iletişim kurmasıyla, vazgeçilmez önemde evrensel bir olgu. Sanat alanında eğitim veren bizler inanıyoruz ki, her yıl yetiştirdiğimiz onlarca sanatçı adayı, ülkemiz sanatını daha ileriye götürmek, daha büyük kitlelere yaymak adına çok önemli görevler üstlenecek, üstleniyor… Bizler de bu süreçte, sağlayacağımız yeni eğitsel ve sanatsal olanaklarla, bu zorlu yolda öğrencilerimizi desteklemeye devam ediyoruz. Bu sayede mezunlarımız, geçmiş ve gelecek arasında yeni köprüler kurarak, Türk sanatını küresel ortamda başarıyla temsil edecek. Bu yıl ikincisini düzenlediğimiz “Trakya Üniversiteler Birliği Güzel Sanatlar Öğretim Elemanları Sergisi” ile birliğe üye üniversitelerde güzel sanatlar alanında görev yapan, 70’e yakın sanatçı/öğretim elemanının birbirinden değerli eserlerini bir araya getirmenin ve toplumla buluşturmanın heyecanını yaşıyoruz. Trakya Üniversiteler Birliği’ne üye üniversiteler arasındaki dayanışma ve ortak proje geliştirme kültürünün başarılı yansımalarından biri olan sergimizin hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Trakya Üniversitesi Balkan Kongre Merkezi Fuayesi’nin ev sahipliği yaptığı ve 29 Mart’a kadar gezilebilecek sergide, Trakya Üniversiteler Birliği üyesi olan Trakya Üniversitesi, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ve Kırklareli Üniversitesi, Güzel Sanatlar alanında görev yapan öğretim elemanlarının özgün üsluplarını yansıttığı, farklı tekniklerde hazırlanmış 70 eser yer alıyor.