Trakya Üniversiteler Birliği 10. Üst Kurul Toplantısı Çanakkale de gerçekleştirildi

Trakya Üniversiteler Birliği (TÜB) 10. Üst Kurul Toplantısı, birlik üyesi dört üniversite rektörünün katılımıyla Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) ev sahipliğinde yapıldı.

Rektörlük Senato Salonu’nda gerçekleşen toplantıya Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer, Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) Rektörü Prof. Dr. Osman Şimşek, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aykaç, TÜB Genel Sekreteri Doç. Dr. Aşkın Koyuncu, Trakya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mümin Şahin, ÇOMÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ahmet Erdem ve Prof. Dr. Süha Özden katıldı.

Toplantıda üniversitelerarası işbirliği protokolleri çerçevesinde önceki üst ve alt kurul toplantılarında alınan kararlar, bunlara ilişkin gelişmeler ile 2017 yılında gerçekleştirilmesi planlanan etkinlikler görüşüldü. Bu kapsamda;

18 Mart haftasında basketbol, hentbol ve tenis (kız/erkek) spor etkinliklerinin Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenmesi, 2017 yılı içinde Trakya Üniversitesi ev sahipliğinde Sağlık Bilimleri alanında ‘1. Trakya Üniversiteler Birliği Uluslararası Sağlık Bilimleri Kongresi’nin yapılması kararlaştırıldı.

T.C. Selanik Konsolosluğu ve Dışişleri Bakanlığı’nın talebi doğrultusunda Trakya Üniversiteler Birliği tarafından 2017 yılı Mayıs ayında “Selanik’te Türk Üniversiteleri Fuarı’nın gerçekleştirilmesine, TÜB kapsamındaki akademik, idari, sosyal ve kültürel faaliyetlerin sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için alt çalışma gruplarında görev alan akademik personelin güncellenmesi ve istifa, emeklilik, başka üniversiteye geçme, açığa alınma, ihraç vs. sebeplerle ayrılanların yerlerine görevlendirme yapılmasına karar verildi.

2017 yılında yapılacak bilimsel, sosyal ve kültürel etkinliklerin tespiti için 9. ve 10. Alt Kurul Toplantılarının 13.01.2017 tarihinde Kırklareli Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirilmesi, TÜB bünyesinde “Balkan Ülkeleri Kültür Günleri” düzenlenmesi için çalışmaları yapılması kararlaştırıldı.

Toplantı sonunda Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer, Trakya Üniversiteler Birliği’nin kuruluşu ve gelişimindeki katkılarından dolayı Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aykaç’a teşekkür plaketi takdim etti. Ayrıca, TÜB Dönem Başkanı Prof. Dr. Yücel Acer, kurulun 2 yıl boyunca dönem başkanlığını görevini yürüten Prof. Dr. Osman Şimşek’e, ÇOMÜ’de düzenlenen Uluslararası Balkan Tarihi ve Kültürü Sempozyumuna katkılarından dolayı plaket takdim etti.

Haberin Detayı için  tıklayınız…