TRAKYA ÜNİVERSİTELER BİRLİĞİ (TÜB) 22.ÜST KURUL TOPLANTISI

YÜKSEKÖĞRETİM KURULU BAŞKANI PROF. DR. EROL ÖZVAR 
TRAKYA ÜNİVERSİTELER BİRLİĞİ (TÜB) 22. ÜST KURUL TOPLANTISINA KATILDI

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erol ÖZVAR, Trakya Üniversiteler Birliğinin (TÜB) 22. Üst Kurul Toplantısına katılmak ve çeşitli temaslarda bulunmak üzere Edirne’yi ziyaret etti. Prof. Dr. Erol ÖZVAR’a ziyaretinde Yükseköğretim Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Naci GÜNDOĞAN eşlik etti.

8 Kasım 2022 tarihinden itibaren Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Dönem Başkanlığında olan Trakya Üniversiteler Birliğinin 22. Üst Kurul Toplantısı Prof. Dr. Erol ÖZVAR ve Yükseköğretim Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Naci GÜNDOĞAN’nın teşrifleri ile 23.02.2023 tarihinde Trakya Üniversitesi’nde gerçekleştirildi. Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan TABAKOĞLU’nun ev sahipliğini üstlendiği toplantıya Trakya Üniversiteler Birliğinin TÜB Üst Kurul Dönem Başkan Vekili ve Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Murat TAŞAN, Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bülent ŞENGÖRÜR, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. R. Cüneyt ERENOĞLU, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail BOZ, Kırklareli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ünal ÇAĞLAR, Trakya Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Ahmet Hamdi ZAFER, Prof. Dr. Osman N. HATİPOĞLU, Prof. Dr. Metin AYDOĞDU, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Dinçay KÖKSAL, TÜB 6. Dönem Genel Sekreteri Dr. Öğr. Üyesi Mustafa ARAS,  TÜB 5. Dönem Genel Sekreteri Dr. Öğr. Üyesi Muhammet ATALAY, TÜB 4. Dönem Genel Sekreteri Doç. Dr. Ali İhsan MEŞE ve basın mensupları katıldı.

Toplantı gündeminde, Trakya Üniversiteler Birliğinin tanıtımı ve Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Dönem Başkanlığında 2023 yılında gerçekleştirilen akademik, bilimsel, kültürel ve sportif etkinliklerin sunumu, TÜB 22. Alt Kurul ve Alt Çalışma Gruplarının raporları doğrultusunda Trakya Üniversiteler Birliğinin 2024 yılı faaliyet takviminin oluşturulması ile 23. Üst Kurul ve 23. Alt Kurul toplantılarının takvimlerinin görüşülmesi yer aldı.

Trakya Üniversiteler Birliğinin (TÜB) 22. Üst Kurul Toplantısında Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erol ÖZVAR Trakya Üniversiteler Birliği hakkında yaptığı açılamada, Trakya Üniversiteler Birliğinin üniversiteler arasında akademik iş birliğini güçlendirmek, Trakya bölgesinde yükseköğretimin kalitesini artırmak ve Trakya, dolayısıyla Balkanlar ile Türkiye arasında yükseköğretime dair ilişkileri güçlendirmek amacıyla kurulduğunu ve TÜB’ün çalışmalarını takdirle değerlendirdiklerini belirtti.

Yükseköğretim Kurulunun öncelik verdiği temel konulardan birinin uluslararasılaşma olduğunu ifade eden Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erol ÖZVAR, Trakya Üniversiteler Birliğinin bu amaca önemli katkı verdiğine dikkat çekerek şöyle devam etti: “Trakya Üniversiteler Birliği ülkemizin, sınırları dışındaki diğer üniversitelerle, akademik çevrelerle etkileşim içine girmesine en çok hizmet eden birliklerden biridir. Bilhassa Balkan coğrafyasında bulunan üniversitelerle münasebetleri fevkalade takdire şayan bir seviyededir. Romanya, Bulgaristan, Yunanistan, Makedonya, Arnavutluk, Kosova, Bosna-Hersek, Hırvatistan ve Sırbistan’da bulunan komşu ve dost ülkelerin üniversiteleriyle, üniversitelerimizin fevkalade güzel ilişkileri bulunmaktadır. Birlik üyesi üniversitelerimizin bilhassa bu coğrafyadaki üniversitelerle daha sıkı iş birlikleri kurmalarını arzu ediyoruz. Başta sağlık olmak üzere bilişim ve mühendislik alanında bu coğrafyanın önde gelen üniversiteleriyle iş birliği yapmalarını teşvik ediyoruz. Bu üç alanda Balkan üniversiteleriyle ilişkilerin artırılması için daha yakın temasların ve ortak çalışmaların ortaya konulması konusunda her türlü idari ve kurumsal desteği vermeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Trakya Üniversiteler Birliğinin (TÜB) 22. Üst Kurul Toplantısı karşılıklı görüş ve önerilerin paylaşılması ile tamamlandı.