Trakya Üniversiteler Birliği (TÜB) “Ufuk Avrupa Bilgilendirme Günü” Düzenlendi. Tarih: 23.11.2023 Perşembe

Trakya Üniversiteler Birliği (TÜB) çalışmaları kapsamında TÜBİTAK ve Kırklareli Üniversitesi Proje Geliştirme ve Koordinasyon Ofisi işbirliğinde 23 Kasım Perşembe günü, 10.00 – 15.00 saatleri arasında Microsoft Teams uygulaması üzerinden çevrimiçi olarak “Ufuk Avrupa Bilgilendirme Günü” etkinliği düzenlendi.

Etkinliğin açılış konuşmalarını Kırklareli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ünal ÇAĞLAR ve TÜB Genel Sekreteri Dr. Öğr. Üyesi Mustafa ARAS yaptı. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cüneyt ERENOĞLU ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Dinçay KÖKSAL da etkinlikte birer selamlama konuşması gerçekleştirdi. Etkinliğin moderatörlük görevini Kırklareli Üniversitesi  Proje Geliştirme ve Koordinasyon Ofisi Başkanı Öğr. Gör. Çiğdem OVACI BEJİ üstlendi.

Açılış konuşmalarının ardından sunumlara geçildi. İlk sunumda Avrupa İnovasyon Konseyi ve Avrupa İnovasyon Ekosistemi – Ulusal İrtibat Noktası Uzmanı Tarık ŞAHİN “Ufuk Avrupa Programı” hakkında genel bir bilgilendirmede bulundu. İkinci sunumda Küme 6 Ulusal İrtibat Noktası Uzmanı Çınar ADALI ÖNER “Gıda, Biyoekonomi, Doğal Kaynaklar, Tarım ve Çevre” konusunda bilgiler aktardı. İki bölüm şeklinde gerçekleştirilen etkinliğin ilk bölümü Bornova Zeytincilik Araştırma Enstitüsünden Dr. Muzaffer Kerem SAVRAN’ın “Gıda Alanı Başarı Hikayesi” başlıklı sunumuyla sona erdi.

Etkinliğin ikinci bölümü TÜBİTAK MSCA – Ulusal İrtibat Noktası Uzmanı Şeyma SAYIMLAR’ın “Marie Sklodowska – Curie Alanı Programları” konulu sunumu ile başladı. Daha sonra etkinlikte TÜBİTAK Küme 4 – Dijital Alanı Ulusal İrtibat Noktası Uzmanı Dr. Özlem GEZİCİ KOÇ’un “Küme 4 – Dijital Alanı” başlıklı sunumu ile devam etti.

“Ufuk Avrupa Programı”nın detayları, sunduğu fırsatlar ve proje geliştirme stratejileri hakkında bilgilendirmeler yapılarak, katılımcıların Avrupa Birliği’nin “Araştırma ve İnovasyon” alanındaki güncel gelişmeleri öğrenme fırsatı bulduğu etkinlik, soru cevap bölümünün ardından tamamlandı.