Trakya Üniversiteler Birliği (TÜB) III.Uluslararası Akademik Filoloji Çalışmaları Kongresi

Trakya Üniversiteler Birliği (TÜB) çatısı altında Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Mütercim ve Tercümanlık Bölümü’nce çevrimiçi platformda III. Uluslararası Akademik Filoloji Çalışmaları Kongresi  düzenlendi.

Kongre açılış konuşmasını Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Celalettin Yanık gerçekleştirdi. Konuşmasında Filoloji’nin temel disiplinler arası bir alan olduğunu belirten Prof. Dr. Yanık, kongrenin düzenlenmesinde büyük pay sahibi olan başta Rektörümüz Prof. Dr. Süleyman Özdemir olmak üzere Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Vakfı’na, Trakya Üniversiteler Birliği’ne üye olan Üniversiteleri Rektörlerine, Trakya Üniversiteler Birliği Genel Sekreterliği’ne, Kongre Düzenleme Kurulu Üyelerine, Kongre Bilim Kurulu Üyeleri ve emeği geçenlere teşekkür etti. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Celalettin Yanık’tan sonra söz alan Organizasyon Komitesi Başkanı Doç. Dr. Caner Çetiner ise kongrenin uluslararası tanınırlığına değinirken, kongre düzenleme süreci hakkında da bilgi paylaştı.

Kongrenin açılış özel oturumları, Ege Üniversitesi Mütercim ve Tercümanlık Bölüm Başkanı Prof. Dr. Faruk Yücel’in “Çeviri Tarihinin Göreceliği ve Sınırsızlığı” başlıklı sunumu ve Özbekistan Devlet Sanat ve Medeniyet Enstitüsü’nden Marufjan Yuldashev’in “Özbekistan’da Cedit Edebiyatı” başlıklı sunumu ile başladı. Kongre, Filoloji temel alanına katkı sağlayacak 80’den fazla bildiri sunumu gerçekleştirildi.