TRAKYA ÜNİVERSİTELER BİRLİĞİ TÜBİTAK BİDEB 2209-A/B ARAŞTIRMA DESTEKLERİ BİLGİ GÜNÜ VE PROJE YAZMA KONULU ETKİNLİK GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Trakya Üniversiteler Birliği (TÜB) kapsamında Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Proje Ofisi Koordinatörlüğü tarafından ön lisans ve lisans öğrencilerinin araştırma süreçlerine projeler ile katılımını desteklemek üzere 14 Nisan 2023 Cuma günü saat 14:30’da çevrim içi olarak ‘TÜBİTAK BİDEB 2209-A/B Üniversite Öğrencileri Araştırma Destek Programları Bilgi Günü ve Proje Yazma Etkinliği’ düzenlendi.

Çevrim içi olarak yapılan etkinliğe TÜB Alt Kurul Dönem Başkanı ve Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat TAŞAN, TÜB Genel Sekreteri Dr. Öğr. Üyesi Mustafa ARAS, Proje Ofisi Koordinatörü Prof. Dr. Fatih KONUKCU, Proje Ofisi Koordinatör Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Duygu DOĞAN, Ziraat Fakültesi Biyosistem Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bahattin AKDEMİR, Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Şükrü DEMİRCİ, Çorlu Mühendislik Fakültesi Biyomedikal Mühendisliği Bölümünden Dr. Öğr. Üyesi İsmail DEVECİOĞLU, Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümünden Dr. Öğr. Üyesi Aylin ÖZDEŞ, Proje Ofisi Koordinatörlüğü Personelleri Nurcan YURTTAŞ DURAK ve Narin TAŞKIRAN, TNKÜ Proje Öğrencileri, Trakya Üniversiteler Birliğine Üye Üniversitelerden çok sayıda akademik personel ve öğrencileri katıldı.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Proje Ofisi Koordinatörü Prof. Dr. Fatih KONUKCU, TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Programı Başkanlığı (BİDEB) programlarının, proje hazırlama kültürünü üniversite öğrencileri arasında yaygınlaştıran önemli fonlar olduğunu ifade etti.

Protokol konuşmasını yapan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat TAŞAN ise konuşmasında, düzenlenen etkinliğin Lisans ve Ön Lisans öğrencilerini sürdürülebilir Kalkınma Amaçları (SKA) çerçevesinde, projeler yoluyla araştırma yapmak için teşvik etmeye yönelik yapılan Trakya Bölgesinde düzenlenen öncü bir etkinlik olduğunu vurguladı.

  • I. Oturumda konuşma yapan Proje Ofisi Koordinatör Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Duygu DOĞAN, ‘BİDEB 2209-A/B Proje ve Fon Kaynaklarının Tanıtımı’ başlığı altında ‘TÜBİTAK BİDEB Projeleri,  2209- A/B Başvuru ve Değerlendirme Kriterleri’ni anlattı.
  • II. Oturumda konuşma yapan Proje Ofisi Koordinatörü Prof. Dr. Fatih KONUKCU, Proje Döngüsü Yönetimi başlığı altında ‘Proje Fikrinin Belirlenmesi, Sorun Analizi, Mantıksal Çerçeve, Faaliyet ve Zaman Çizelgesi Oluşturma’ konuları hakkında bilgiler verdi.
  • III. Oturumda konuşma yapan Proje Ofisi Personelleri Nurcan YURTTAŞ DURAK ve Narin TAŞKIRAN, BİDEB Başvuru Portalını ve TNKÜ Kurum Dışı Proje Sistemini tanıttı.
  • IV. Oturumda konuşma yapan Prof. Dr. Bahattin AKDEMİR, Doç. Dr. Ahmet Şükrü DEMİRCİ,  Doç.Dr.İsmail DEVECİOĞLU, Dr. Öğr. Üyesi Aylin ÖZDEŞ ve Proje Öğrencileri, ‘Başarılı Projelerin Deneyim Paylaşımları’ başlığı altında BİDEB Projeleri yazma ve yürütme aşamasındaki bilgi ve deneyimlerini aktardılar. Etkinlik soru, görüş ve önerilerin alınmasının ardından sona erdi.