TRAKYA BÖLGESEL KARİYER FUARI (TRAKYAKAF) DÜZENLENDİ

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi koordinatörlüğünde “Yetenek Her Yerde” temasıyla organize edilen Trakya Bölgesel Kariyer Fuarı (TRAKYAKAF), Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörlük Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen açılış töreni ile başladı.

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi ev sahipliğinde Kırklareli Üniversitesi, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ve Trakya Üniversitesi paydaşlığında düzenlenen organizasyona, T.C. Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanı Doç. Dr. Salim ATAY, Tekirdağ Valisi Aziz YILDIRIM, Edirne Valisi Ekrem CANALP, Kırklareli Valisi Osman BİLGİN, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir ALBAYRAK, Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcısı Soner GÜL, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mümin ŞAHİN, Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bülent ŞENGÖRÜR,  paydaş üniversitelerin rektörleri, kaymakamlar, belediye başkanları, kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, iş dünyasının temsilcileri, akademisyenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Program, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı akademisyenlerinin sunduğu Rumeli Türküleri müzik dinletisi ve ardından NKÜ Halk Oyunları Ekibinin hazırladığı Türk Halk Oyunları gösterisi ile başladı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Sayın Prof. Dr. Mustafa ŞENTOP, fuarın açılış programına gönderdiği video mesajında “Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi koordinasyonunda düzenlenen ‘Yetenek Her Yerde’ temalı Bölgesel Kariyer Fuarlarının siz gençlerimizin fikirlerini, düşüncelerini, planlarını ve hedeflerini ortaya koyabilecekleri bir imkân sunacağına inanıyorum. 2019 yılında 8 bölgede düzenlenen, 2020 yılında ise Covid 19 salgını sebebiyle ara verilmek zorunda kalınan ‘Yetenek Her Yerde’ fuarları bu yıl 11 bölgede düzenlenecek. Bugün siz değerli gençlerimizin katılımlarıyla Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi sahipliğinde gerçekleşen fuarın gençlerimiz için çok önemli fırsatlar ortaya koyacağına inanıyorum” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanı Doç. Dr. Salim ATAY, konuşmasında Kariyer Fuarlarının buz dağının görünen kısmı olduğunu ifade ederek, 2018 yılında kurulan Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi olarak, gençlerin meslek ve kariyer hayatında başarılı ve mutlu bir geleceğe sahip olmasını sağlamanın, en fazla önemsedikleri konulardan biri olduğunu belirtti.

“Hayat her gün size yeni fırsatlar sunar, önemli olan bunları değerlendirebilmeniz” diyen Doç. Dr. ATAY, “Üniversite yıllarındaki zamanınızı etkin ve verimli geçirmezseniz, mezun olduktan sonra sizi zorluklar bekliyor olacak. Sizlerin hem dünyayla rekabet halinde olabilmek, hem de yetkin bireyler olabilmek adına, kariyerlerinizi doğru planlamanız gerekiyor” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi’nin gençlerin ve üniversite öğrencilerinin gelecek ve kariyer planlamaları konusunda önemli adımlar attığını da söyleyen ATAY, ofis olarak yaptıkları çalışmalarda, Üniversiteye başlayan tüm öğrencilerin Kariyer Merkezlerinden faydalanabildiğini ve 1. sınıfta Kariyer Planlama dersi aldığını belirtti. ATAY, kariyer karar süreçlerinde online bir platform olarak YTNK TV’nin de gençlere kendini geliştirmek için ihtiyaç duyacağı yayınları sunduğunu söyleyerek bunun yanı sıra, kamu kurumları ve özel sektör şirketlerinde, öğrencilerin yazın staj yapabileceği ve 26 ayrı başlıkta akademik, sosyal ve sportif becerilerini değerlendiren bir sistem olarak Ulusal Staj Programı’nın önemine değindi. Ayrıca, dünyadaki en gelişmiş kariyer araçlardan biri olan Yetenek Kapısı’nın, 8000 civarında şirket, 650 aktif iş ilanı ve 400’ün üzerinde etkinlik ile gençlere birçok iş fırsatı sunduğuna dikkat çekti.

Tekirdağ Valisi Aziz YILDIRIM konuşmasında, “Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi koordinasyonunda düzenlenen Trakya Kariyer Fuarı, üniversiteli gençlerimizin istihdamını arttıracak, iş ve staj imkânlarına erişimlerini kolaylaştıracak ve gençlerimizin çalışma hayatı hakkında daha fazla bilgilenmesini ve bilinçlenmesini sağlayacaktır. Bu fuarda, kamu kurumlarının nitelikli iş gücü arasındaki bilinirliğinin artırılması ile nitelikli öğrenci ve mezunların kurumlara kazandırılması sağlanmış olacaktır. Bunun yanında, özel sektörde nitelikli insan kaynağına ihtiyaç duyan işverenlerin de gençlerle doğrudan iletişime geçmeleri mümkün olabilecektir. Fuarda düzenlenecek iş ve staj mülakatları, örnek olay çalışmaları, bilgilendirme toplantıları ve atölye çalışmaları ile gençlerimizin iş hayatına yönelik deneyimler kazanmalarına imkân sağlanacaktır. Bu sayede gençlerimiz, kendilerine en uygun iş alanını daha kolay seçebilecek ve iş hayatına uyumları kolaylaşacaktır. İş arayanların en büyük sıkıntısı genelde istedikleri işi bulamamaktır. İşverenin ise en büyük sıkıntısı, istenilen bilgi ve beceriye sahip kalifiye elemanı bulamamaktır. Açılışını yapacağımız bu fuarla, gençlerimiz iyi bir kariyer planı yapabilecek, istedikleri işi bulabilecek; işverenlerimiz de yetenekli, gerekli bilgi ve beceriye sahip bir çalışan bulma imkânına sahip olabilecektir” diyerek ülkemizin kalkınması ve gelişmesi açısından istihdamı arttıran her etkinliğin faydalı olduğunu kaydetti.

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mümin ŞAHİN ise yaptığı konuşmada, 300’ü aşkın Firmanın katıldığı ve onlarca Etkinliğin olduğu Trakya’nın En Büyük Bölgesel Kariyer Fuarı ile Ülkemizin hemen her şehrinden, Balkanların ve Dünya’nın pek çok ülkesinden üniversitelere gelen genç öğrencilere ve mezunlara kariyer fırsatları yaratıldığının altını çizdi. Katılımcı işverenlerin marka değerlerinin artırılacağı, kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşlarının bilinirliğinin kuvvetlendirileceği Trakya Bölgesel Kariyer Fuarının gençlerin istihdamında önemli bir basamak olacağını da anımsatan ŞAHİN, bu vesileyle özel sektör ve kamu işverenlerinin öğrenci ve mezunlarla buluşmalarının hızlandırılacağını söyledi. ŞAHİN, konuşmasına şu sözlerle devam etti:

“Trakya Kariyer Fuarı ile amaçladığımız bir diğer önemli husus üniversite adına bakılmaksızın tüm gençlere birer yetenek olduklarının hissettirilmesidir. Birçok sektöre ait kariyer fırsatlarının, meslek bilgilerinin ve istihdam süreçlerinin paylaşılacağı ve özel sektörden yüzlerce firma ile kamu sektöründen çeşitli kurumların katıldığı Trakya Kariyer Fuarı, her bölümden öğrenci ve mezunlar ile bölgede bulunan vatandaşların katılımına açık olarak organize edilmiştir” dedi.

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Merkez Kampüsünde 2 gün süren etkinliklerde iş dünyası ile öğrenciler ve mezunlar bir araya gelme fırsatı elde etti. Fuar süresince 300’ü aşkın firmadan üst düzey yönetici, insan kaynakları yetkilisi ve uzmanın katılımı ile katılımcılara kariyer planlama ve iş imkânları konularında bilgilendirmeler yapıldı.