TRAKYA KARİYER FUARI TEKİRDAĞ NAMIK KEMAL ÜNİVERSİTESİ’NDE BAŞLADI

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi koordinatörlüğünde “Yetenek Her Yerde” temasıyla organize edilen Trakya Bölgesel Kariyer Fuarı (TRAKYAKAF), Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörlük Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen açılış töreni ile başladı.

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi ev sahipliğinde ve Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Kırklareli Üniversitesi, Trakya Üniversitesi paydaşlığında düzenlenen organizasyona, T.C. Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanı Doç. Dr. Salim ATAY, Tekirdağ Valisi Aziz YILDIRIM, Edirne Valisi Ekrem CANALP, Kırklareli Valisi Osman BİLGİN, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir ALBAYRAK, Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcısı Soner GÜL, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mümin ŞAHİN, paydaş üniversitelerin rektörleri, kaymakamlar, belediye başkanları, kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, iş dünyasının temsilcileri, basın mensupları, akademisyenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Program, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı akademisyenlerinin sunduğu Rumeli Türküleri müzik dinletisi ve ardından NKÜ Halk Oyunları Ekibinin hazırladığı Türk Halk Oyunları gösterisi ile başladı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Sayın Prof. Dr. Mustafa ŞENTOP, fuarın açılış programına gönderdiği video mesajında “Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi koordinasyonunda düzenlenen ‘Yetenek Her Yerde’ temalı Bölgesel Kariyer Fuarlarının siz gençlerimizin fikirlerini, düşüncelerini, planlarını ve hedeflerini ortaya koyabilecekleri bir imkân sunacağına inanıyorum. 2019 yılında 8 bölgede düzenlenen, 2020 yılında ise Covid 19 salgını sebebiyle ara verilmek zorunda kalınan ‘Yetenek Her Yerde’ fuarları bu yıl 11 bölgede düzenlenecek. Bugün siz değerli gençlerimizin katılımlarıyla Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi sahipliğinde gerçekleşen fuarın gençlerimiz için çok önemli fırsatlar ortaya koyacağına inanıyorum” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanı Doç. Dr. Salim ATAY, konuşmasında Kariyer Fuarlarının buz dağının görünen kısmı olduğunu ifade ederek, 2018 yılında kurulan Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi olarak, gençlerin meslek ve kariyer hayatında başarılı ve mutlu bir geleceğe sahip olmasını sağlamanın, en fazla önemsedikleri konulardan biri olduğunu belirtti.

“Hayat her gün size yeni fırsatlar sunar, önemli olan bunları değerlendirebilmeniz” diyen Doç. Dr. Salim ATAY, “Üniversite yıllarındaki zamanınızı etkin ve verimli geçirmezseniz, o zaman mezun olduktan sonra sizi zorluklar bekliyor olacak. Bugün kamuda ve özel sektörde hiçbir işveren bomboş bir CV ile bir insana sadece ortalaması yüksek diye iş vermek istemiyor. Dolayısıyla hem dünyayla rekabet halinde olabilmek, hem de yetkin bireyler olabilmek adına, gençlerin kariyerlerini doğru planlamaları gerekiyor” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi’nin gençlerin ve üniversite öğrencilerinin gelecek ve kariyer planlamaları konusunda önemli adımlar attığını söyleyen Doç. Dr. ATAY, Ülkemizdeki gençlerin iyi bir gelecek, iyi bir kariyer elde edebilmesi adına; öğrencilerin kendilerini ve reel iş hayatını tanıyabilecekleri araçlar, karar destek araçları ve kamu ve özel sektördeki iş fırsatlarından eşit yararlanabilme araçları geliştirmek adına üç ana başlıkta hareket ettiklerinin altını çizdi.

Bu amaçla, ofis olarak yaptıkları çalışmalarda, Üniversiteye başlayan tüm öğrencilerin Kariyer Merkezlerinden faydalanabildiğini ve 1. sınıfta Kariyer Planlama dersi aldığını belirten Doç. Dr. Salim ATAY, kariyer karar süreçlerinde online bir platform olarak YTNK TV’nin de gençlere kendini geliştirmek için ihtiyaç duyacağı yayınları sunduğunu belirtti. Bunun yanı sıra, kamu kurumları ve özel sektör şirketlerinde, öğrencilerin yazın staj yapabileceği ve 26 ayrı başlıkta öğrencilerin akademik, sosyal ve sportif becerilerini değerlendiren bir sistem olarak Ulusal Staj Programı’nın önemine değindi. Ayrıca, dünyadaki en gelişmiş kariyer araçlardan biri olan Yetenek Kapısı’nın, 8000 civarında şirket, 650 aktif iş ilanı ve 400’ün üzerinde etkinlik ile gençlere birçok iş fırsatı sunduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi’nin sunduğu imkan ve mekanizmaları tanıtma fırsatı için Trakya Kariyer Fuarı’nı organize eden tüm yetkililere teşekkür eden Doç. Dr. Salim ATAY, öğrencilere başarılı, mutlu ve iyi bir gelecek diledi.

Tekirdağ Valisi Aziz YILDIRIM konuşmasında, “Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi koordinasyonunda düzenlenen Trakya Kariyer Fuarı, üniversiteli gençlerimizin istihdamını artıracak, iş ve staj imkanlarına erişimlerini kolaylaştıracak ve gençlerimizin çalışma hayatı hakkında daha fazla bilgilenmesini ve bilinçlenmesini sağlayacaktır. Bu fuarda, kamu kurumlarının nitelikli iş gücü arasındaki bilinirliğinin artırılması ile nitelikli öğrenci ve mezunların kurumlara kazandırılması sağlanmış olacaktır. Bunun yanında, özel sektörde nitelikli insan kaynağına ihtiyaç duyan işverenlerin de gençlerle doğrudan iletişime geçmeleri mümkün olabilecektir. Fuarda düzenlenecek iş ve staj mülakatları, örnek olay çalışmaları, bilgilendirme toplantıları ve atölye çalışmaları ile gençlerimizin iş hayatına yönelik deneyimler kazanmalarına imkan sağlanacaktır. Bu sayede gençlerimiz, kendilerine en uygun iş alanını daha kolay seçebilecek ve iş hayatına uyumları kolaylaşacaktır. İş arayanların en büyük sıkıntısı genelde istedikleri işi bulamamaktır. İşverenin ise en büyük sıkıntısı, istenilen bilgi ve beceriye sahip kalifiye elemanı bulamamaktır. Açılışını yapacağımız bu fuarla, gençlerimiz iyi bir kariyer planı yapabilecek, istedikleri işi bulabilecek; işverenlerimiz de yetenekli, gerekli bilgi ve beceriye sahip bir çalışan bulma imkanına sahip olabilecektir. Ülkemizin kalkınması ve gelişimi açısından, istihdamı artıran her etkinliği oldukça faydalı görüyoruz, çünkü istihdam artarsa, işsizlik azalır. İşsizlik azalırsa harcama artar, dolayısıyla ticaret ve turizm artar. Yani istihdam, bir domino etkisi ile ülkemizin ve ilimizin ekonomisine, refah düzeyine olumlu anlamda katkıda bulunur. Kariyer Fuarları düzenlenmesi talimatlarıyla, üniversite ile kamu kurumları ve firmaların bir araya getirilmesini sağlayan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’a, bu konuda şükranlarımı arz ediyorum. Sonrasında, kariyer planlaması yapan ve iş bulmak için çabalayan gençlerimizi, istihdam sağlayan firma ve kurumlarla, işverenleri ve kurumları ise, yetenekli gençlerle buluşturmak amacıyla gerçekleştirilen bu fuarda emeği geçen Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanı Sayın Doç. Dr. Salim ATAY’a, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mümin ŞAHİN Bey’e, paydaş üniversite rektörlerimize, gençlerimizi yetiştiren hocalarımıza ve fuarda emeği geçen diğer yetkililere, sponsorlarımıza teşekkürü sizlerin huzurunda bir borç biliyorum” dedi.

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mümin ŞAHİN ise yaptığı konuşmada, “300’ü aşkın Firmanın katıldığı ve onlarca Etkinliğin olduğu Trakya’nın En Büyük Bölgesel Kariyer Fuarı ile Ülkemizin hemen her şehrinden, Balkanların ve Dünya’nın pek çok ülkesinden üniversitelerimize gelen genç öğrencilerimize ve mezunlarımıza kariyer fırsatları yaratmayı hedeflemekteyiz. Katılımcı işverenlerin marka değerlerinin artırılacağı, kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşlarının bilinirliğinin kuvvetlendirileceği Trakya Bölgesel Kariyer Fuarı, gençlerimizin istihdamında önemli bir basamak olacaktır. Bu vesileyle, özel sektör ve kamu işverenlerinin öğrenci ve mezunlarımızla buluşmaları hızlandırılacaktır. Trakya Kariyer Fuarı ile amaçladığımız bir diğer önemli husus üniversite adına bakılmaksızın tüm gençlere birer yetenek olduklarının hissettirilmesidir. Birçok sektöre ait kariyer fırsatlarının, meslek bilgilerinin ve istihdam süreçlerinin paylaşılacağı ve özel sektörden yüzlerce firma ile kamu sektöründen çeşitli kurumların katıldığı Trakya Kariyer Fuarı, her bölümden öğrenci ve mezunlar ile bölgede bulunan vatandaşların katılımına açık olarak organize edilmiştir” dedi.

Konuşmasının sonunda Trakya Kariyer Fuarı’na verdiği desteklerden dolayı Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Prof. Dr. Mustafa ŞENTOP’a, Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanı Doç. Dr. Salim ATAY ve ekibine, Valilerimize, Trakya Üniversiteler Birliği paydaş üniversitelerine, Trakya Kalkınma Ajansı’na, belediye başkanlarımıza, Ticaret ve Sanayi Odası’na, Ticaret Borsası’na, tüm OSB’lerimize, sponsor kurum ve kuruluşlara, NKÜ Kariyer Uygulama ve Araştırma Merkezi’ne ve emeği geçen tüm üniversite personeline teşekkürlerini ileten Rektör Prof. Dr. ŞAHİN, sözlerini “Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi adına Trakya Kariyer Fuarı’nın bölgemiz, şehrimiz, üniversitemiz, vatana ve millete hayırlı olmasını diliyor; hepinizi en içten sevgi, saygı ve hürmetlerimle selamlıyorum” diyerek noktaladı.

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Merkez Kampüsünde 2 gün sürecek olan yoğun etkinlikler kapsamında, iş dünyası ile öğrenciler ve mezunlar bir araya gelme fırsatını yakalayacak. Fuar süresince 300’ü aşkın firmadan üst düzey yönetici, insan kaynakları yetkilisi ve uzmanın katılımı ile buluşmalar gerçekleştirilerek, katılımcılara kariyer planlama ve iş imkanları konularında bilgilendirmeler yapılacak.