TRAKYA ÜNİVERSİTELER BİRLİĞİ 16. ve 17. ALT KURUL TOPLANTISI KIRKLARELİ ÜNİVERSİTESİ EV SAHİPLİĞİNDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Trakya Üniversiteler Birliği (TÜB) 16. ve 17. Alt Kurul ve Alt Çalışma Grupları Toplantısı, 10 Aralık 2020 Perşembe günü Kırklareli Üniversitesi ev sahipliğinde video konferans yöntemiyle çevrim içi olarak gerçekleştirildi.

Yoğun bir katılımla yapılan toplantıya; Kırklareli Üniversitesi Rektörü ve TÜB Dönem Dönem Başkanı Prof. Dr. Bülent ŞENGÖRÜR, Kırklareli Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve TÜB Alt Kurul Dönem Başkanı Prof. Dr. Neziha MUSAOĞLU, Bandırma 17 Eylül Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Celalettin YANIK, Bandırma 17 Eylül Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Feyzullah TEMURTAŞ, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Süha ÖZDEN, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yılmaz ÇAKICI, Trakya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat TÜRKYILMAZ,  Trakya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Osman Nuri HATİPOĞLU, TÜB Genel Sekreteri ve Kırklareli Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Muhammet ATALAY ile TÜB Alt Çalışma Gruplarında görevli akademisyenler ve idari personeller katıldı.

Toplantının açılışında bir selamlama konuşması yapan Kırklareli Üniversitesi Rektörü ve TÜB Dönem Dönem Başkanı Prof. Dr. Bülent ŞENGÖRÜR, Koronavirüs salgını nedeniyle Ülkemizde ve tüm dünyada zorunlu izolasyon sürecine geçildiğini ve bir arada gerçekleştirilen etkinliklerin yerini çevrimiçi ortamlarda yapılan video konferanslara, toplantılara ve sempozyumlara bıraktığını söyledi. TÜB bünyesinde yürütülecek çalışmaları ve etkinlikleri alınan önlemler çerçevesinde planlandıklarını belirten Prof. Dr. ŞENGÖRÜR, çevrimiçi ortamlarda yapılacak etkinliklerin sayısını artırmak istediklerini ifade ederek; “Ülke ve millet olarak içerisinde bulunduğumuz bu zor zamanları alacağımız önlemler çerçevesinde gerçekleştireceğimiz faaliyetlerle birlik ve beraberlik içerisinde atlatacağımıza olan inancım sonsuzdur. Bu toplantıda Alt Kurul ve Alt Çalışma Grupları olarak yapacağınız faaliyet planlamaları ile 2021 yılını da verimli bir şekilde geçireceğimizi düşünüyorum.” diye konuştu.

Kırklareli Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve TÜB Alt Kurul Dönem Başkanı Prof. Dr. Neziha MUSAOĞLU ise açılış konuşmasında Trakya Üniversiteler Birliği’nin eğitim ve öğretimin kalitesini yükseltmek, bilgi ve teknoloji üretimini arttırmak, bölgesel/ulusal alanda gelişme ve kalkınmaya destek olmak ve evrensel gelişmeye katkıda bulunmak üzere 2012 yılında kurulmuş örnek bir birlik olduğunu anlattı. Kırklareli Üniversitesi olarak Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Trakya Üniversitesi ve Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesiyle işbirliği içerisinde olmaktan, tecrübe ve deneyimlerinden istifade ederek aynı amaçla hareket etmekten duyduğu memnuniyeti de dile getiren Prof. Dr. MUSAOĞLU; “TÜB çatısı altında başarılı çalışmalara imza atmak istiyoruz. Bugün burada 16. ve 17. Üst Kurulda alınan kararları hayata geçirmek üzere toplanmış bulunmaktayız. Toplantı kararlarının icra edilmesi, Trakya bölgesinin kalkınmasına destek sağlayacak, TÜB üyesi üniversitelerimizin tanınırlığını ve saygınlığını daha da arttıracaktır. 24 maddeden oluşan bir gündemimiz, 15 tane alt çalışma grubumuz var ve 131 kişilik bir ekiple birlikteyiz. Hepimize verimli ve başarılı bir toplantı diliyorum” şeklinde konuştu.

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Celalettin YANIK, Trakya Üniversiteler Birliği’nin Ülkemizin aktif üniversite birliklerinden biri olduğuna dikkat çekerek, Bandırma 17 Eylül Üniversitesi’nin Trakya Üniversiteler Birliği’nin gerçekleştireceği faaliyetlere her zaman katkıda bulunacağını bildirdi.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Süha ÖZDEN de açılış konuşmasında Trakya Üniversiteler Birliğinin gerçekleştirdiği faaliyet ve etkinliklerle Ülkemizin diğer üniversitelerine örnek olarak gösterilen başarılı bir birliktelik olduğuna değindi.

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yılmaz ÇAKICI da açılış konuşmasında gerçekleştirilen toplantının başarılı ve verimli geçmesi dileğinde bulundu.

Trakya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat TÜRKYILMAZ da beş güzide üniversitenin Trakya Üniversiteler birliği çatısı altında bir araya gelerek çok güzel bir sinerji oluşturduğunu kaydetti.

TÜB Genel Sekreteri Dr. Öğr. Üyesi Muhammet ATALAY da 2020 yılında yapılan faaliyetler ile alt çalışma gruplarının çalışma usul ve esaslarıyla ilgili bilgiler vererek toplantının gündem maddelerini katılımcılarla paylaştı.

Toplantı 15 ayrı Alt Çalışma Grubunun toplantıları ve ardından Alt Kurul Değerlendirme Toplantısı ile devam ettikten sonra Kapanış Toplantısı ile sona erdi.

Üye üniversitelerin çalışmalarını daha etkin bir şekilde yaymak, bölgedeki kalkınmaya destek olarak birlik üyesi üniversiteler arasındaki iş birliğini ve dayanışmayı arttırmak amacıyla çalışmalar yapan ulusal kalkınmanın yerel aktörlerinden TÜB’ün 16. ve 17. Alt Kurul Toplantı Gündemini; 2021 yılı yapılacak olan akademik, bilimsel, sosyal ve kültürel etkinlikler oluşturdu.