TEKİRDAĞ NAMIK KEMAL ÜNİVERSİTESİNDE TÜB’ÜN HATIRA ORMANI YEŞERECEK

Trakya Üniversiteler Birliği (TÜB) etkinlikleri kapsamında, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ)’nin ev sahipliğinde ‘Hatıra Ormanı Ağaç Dikme Töreni’ düzenlendi.

TÜB Dönem Başkanı Kırklareli Üniversitesi (KLÜ) Rektörü Prof. Dr. Bülent ŞENGÖRÜR’ün de yer aldığı törende Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mümin ŞAHİN, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Bülent EKER ve Prof. Dr. Yılmaz ÇAKICI, Genel Sekreter Murat Kamil TIRPANCI, TÜB 5. Dönem Sekreteri KLÜ Dr. Öğr. Üyesi Muhammet ATALAY ve NKÜ TÜB Sekreteri Dr. Öğretim Üyesi Aytaç MORALAR, Fakültelerin Dekanları, Enstitü Müdürleri, Yüksekokul ve Meslek Yüksekokulların Müdürleri, akademik ve idari personel ile aileleri katıldı.

Fidan dikimi öncesi Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yılmaz ÇAKICI bir açış konuşmasında bulundu. Prof. Dr. ÇAKICI, bu etkinliğin birincisinin geçtiğimiz mart ayında TÜB paydaşlarından Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesinde yapılmak istendiğini, ancak pandemi dolayısıyla buna imkân bulamadıklarını ifade etti ve “Bugünkü etkinliği de yine ertelemeyi düşündük. Ancak etkinliklerin devam etmesini de istediğimiz için bugünkü etkinliği gerçekleştirmeye karar verdik. Trakya Üniversiteler Birliği kapsamında 2. Hatıra Ormanı etkinliğini bugün kampüsümüzde gerçekleştireceğiz. Hayırlı olmasını temenni ederim” şeklinde konuştu.

İkinci konuşmacı Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bülent ŞENGÖRÜR ise “Öncelikle bu etkinliğe TÜB Dönem Başkanı olmam dolayısıyla katılmak istedim. Ama onun da ötesinde Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesini bir dost üniversite, değerli Rektörünü de bir dost Rektör olarak, sizleri de gönülden sevdiğim için katılmayı çok arzu ettim. Bu faaliyeti TÜB kapsamında gerçekleştirmiş olduk. Pandemi dolayısıyla yıl içerisinde yaptığımız faaliyet sayısında azalma olacaktır. Ancak mümkün oldukça bu faaliyetlerimizi azaltmadan yapmak istiyoruz. TÜB olarak yılda ortalama 18 faaliyet yapıyoruz. Önümüzdeki haftaki faaliyetimizi çevrimiçi gerçekleştireceğiz. Bugün ise burada ağaç dikmenin ötesinde bize düşen sorumluluk, bu fidanları büyütmektir. Çünkü bir canlıyı büyüteceğiz. İnşallah Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesini daha sonraki ziyaretlerimizde bu diktiğimiz ağaçların büyüdüğünü görürüz,  gölgesinden de istifade ederiz. Yaptığımız akademik çalışmalar elbette ki çok önemli. Ama şu faaliyetin onlar yanında biz yöneticileri çok daha memnun ettiğini söylemeliyim. Bu tür faaliyetleri birer sosyal sorumluluk olarak görüyorum. O yüzden sosyal sorumluluk kapsamındaki faaliyetlerimizin mutlaka artması gerekir. Özellikle de burada ağaç dikmek için bir araya gelmiş olmanın çok anlamlı olduğunu düşünüyorum. Sizlerin de aynı bilinçle bugün burada bizlere katıldığınıza inanıyorum. Bu düşüncelerle etkinliğimize katıldığınız için sizlere şükranlarımı sunar, sağlıklı günler dilerim. Hayırlı olsun,” dedi.

Sonrasında Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) Rektörü Prof. Dr. Mümin ŞAHİN bir konuşmada bulundu. Prof. Dr. ŞAHİN, “’Birlikten güç doğar’ prensibiyle yola çıktığımız Trakya Üniversiteler Birliği, her geçen gün gücüne güç katmaktadır. Pandemi nedeniyle ara vermek zorunda kaldığımız bu etkinliğimizi, burada açık havada tabiatla iç içe olduğumuz için bu sefer iptal etmeyelim istedik. Bu nedenle niyetimizi Dönem Başkanımız değerli Kırklareli Üniversitesi Rektörümüze ilettik. Sağ olsunlar, onlar da bizi kırmadılar ve kabul ettiler. Dolayısıyla bu etkinliğimizi düzenliyoruz. Hayatın devam ettiğini göstermesi ve bir sosyal sorumluluk projesi olması münasebetiyle etkinliğimiz son derece önemliydi. Katılamayan diğer paydaş üniversite Rektörlerimizin selamları var. Etkinliğimizin hayırlara vesile olması dileklerimle, gelecek günlerde buranın öğrencilerimizin ve personelimizin faydalanacağı bir alan olmasını temenni ederim” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından fidan dikimi alanına geçildi. Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Stadyumu çevresinin de ağaçlandırılmasını sağlayan TÜB 2. Hatıra Ormanı ağaç dikme etkinliğinde 7 farklı türde 150 fidanın dikimi katılımcılar tarafından gerçekleştirildi.