Trakya Üniversiteler Birliği Kuruldu

Trakya Üniversitesinin ev sahipliğinde ve Rektör Prof. Dr. Enver DURAN başkanlığında 19 Nisan 2012 tarihinde Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa AYKAÇ, Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman ŞİMŞEK ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Hamit PALABIYIK’ın katılımıyla gerçekleştirilen toplantı ile Trakya Üniversiteler Birliği kuruldu.

Bu toplantıya katıldıkları için şükranlarını sunarak sözlerine başlayan Prof. Dr. Enver DURAN, “Bu toplantının amacı, Trakya’da eğitim alanında birbirimizi tamamlayan bir birlik oluşturmaktır. Yani bir bütünün parçası olabilmektir. Aynı enerjinin aynı olaylarda tekrar kullanılmasını engellemek ve antak kalınması durumunda aramızdan birinin bu kuruluşun liderliğini sürdürmesi, kurumsal olarak hayata geçirmemiz, Balkanlarda ve Türkiye’deki eğitim hayatında bu kurumun ülkemizde faydalı işler yapacak hale getirilmesi düşüncesiyle bugün burada bir araya geldik.” dedi.

Bu konuda Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Beyhan KARAMANLIOĞLU, Prof. Dr. Kemal KUTLU, Yrd. Doç. Dr. Mustafa HATİPLER ve Genel Sekreter Erengül ÖZDEMİR ile birlikte çalıştıklarını dile getiren Prof. Dr. Enver DURAN, ön bilgilendirme yapması için Öğrenci İşleri Daire Başkanı Selçuk ÇAKIR’a söz verdi.

Çalışma sırasında Batı Karadeniz Üniversiteler Birliği’nin çalışmalarının örnek alındığını belirten ÇAKIR, Trakya Üniversiteler Birliği Protokol Taslağı’nın sunumunu yaptı.

Bu protokolle, 4 üniversite arasında ön lisans, lisans ve lisansüstü eğitimi öğretimi, öğrenci ve öğretim elemanı değişimi, bilimsel ve teknolojik araştırma geliştirme, bilimsel, sosyal ve kültürel etkinlikler, öğrenci konseyleri, öğrenci kulüpleri ve toplulukları, yurt dışından öğrenci kabulü konularında işbirliği programı gerçekleştirilmesi uygun görüldü.

Dönem başkanlığını 4 üniversite rektörünün sırasıyla iki yıl süreyle yürüteceği Birliğin ilk başkanı Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa AYKAÇ oldu.

Toplantı, protokol imzalanmasıyla sona erdi.