TRAKYA ÜNİVERSİTELER BİRLİĞİ (TÜB) 15. ÜST KURUL TOPLANTISI, BANDIRMA ONYEDİ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ EV SAHİPLİĞİNDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nun dönem başkanlığını üstlendiği, kurulduğu günden bu yana birçok bilimsel, sanatsal ve kültürel etkinliğe imza atan Trakya Üniversiteler Birliği’nin 15. Üst Kurul Toplantısı, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Toplantıya, Trakya Üniversitesi Rektörü ve Trakya Üniversiteler Birliği Dönem Başkanı Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Özdemir, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mümin Şahin, Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bülent Şengörür, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat, Trakya Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Alt Kurul Dönem Başkanı Prof. Dr. Cem Uzun, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Suat Uğur, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yılmaz Çakıcı ve Trakya Üniversiteler Birliği Sekreteri Trakya Üniversitesi Dr. Öğr. Üyesi Ali İhsan Meşe katıldı.

Toplantıda; 14. Alt Kurul Toplantısı’nda alınan kararlar ve kararlara ilişkin gelişmeler değerlendirilerek bir sonraki Üst Kurul Toplantısı’na kadar gerçekleştirilecek çalışmalara ilişkin gündem maddeleri ele alındı. TÜB çalışmaları kapsamında 2019 yılı içerisinde gerçekleştirilen ve gerçekleştirilmesi planlanan projeler hakkında görüş alışverişi yapıldı. Trakya Üniversitesi ev sahipliğinde, “Tıp Eğitiminde Uluslararası Akreditasyon Toplantısı” ve bu toplantının hemen ardından Türkiye ve Balkanlardan tıp fakültesi dekanlarının katılımıyla “Akreditasyon Süreçlerinde Deneyimlerin Değerlendirilmesi” başlıklı bir panel düzenlenmesi kararlaştırıldı. Yine Trakya Üniversitesi ev sahipliğinde yapılması planlanan Balkan Halk Oyunları Yarışması’nın detayları görüşüldü. Toplantıda ayrıca, tek bir üniversite sinerjisiyle hareket eden Trakya Üniversiteler Birliği’nin, ortak bilimsel yayıncılık faaliyetleri konusundaki çalışmaları değerlendirilirken, “Trakya Üniversiteler Birliği Yayınevi”nin altyapısı, uluslararası yayınevi olma koşullarına sahip olması, bilimsel yayıncılık alanında ortak çalışmalar gerçekleştirilmesi konuları görüşüldü.

15. Üst Kurul Toplantısı’nda alt çalışma gruplarının aldığı kararlar da görüşüldü. Alt çalışma gruplarından KÜSİ (Kamu Üniversite Sanayi İş Birliği) Alt Çalışma Grubunun Tekirdağ ve Kırklareli’de bulunan AR-GE merkezlerinde birliğe bağlı üniversitelerde görev yapan uzman akademisyenlerin mentörlük hizmeti vermesi ve Edirne KÜSİ Tez Havuzu’nun diğer üniversitelerin de kullanımına sunulması kararı görüşüldü. Engelsiz Birim Alt Çalışma Grubunun “Engelsiz Üniversite” vizyonu gereğince hazırladığı eğitim-öğretim ve ölçme değerlendirme yönergesi kabul edildi. Balkan Ülkeleri Alt Çalışma Grubunun önerisiyle Balkanlar konusunda yapılan ve yapılacak tezlerin Trakya Üniversitesi Balkan Araştırma Enstitüsü tarafından toplanmasına ve tez havuzu oluşturulmasına karar verildi.

Birlik üyesi üniversitelerin dış ilişkiler koordinatörlerinin organizasyonunda 2019 Ekim ayı içerisinde 2. Erasmus Buluşması’nın, Trakya Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirilmesi kararlaştırıldı.

15. Üst Kurul Toplantısı’nda Balkan Üniversiteler Birliğinin (BUA) yaklaşık iki yıl süren tüzük çalışmalarında edinilen birikimin Trakya Üniversiteler Birliği’ne de aktarılması yönünde görüş birliğine varılırken dönem başkanlığı tarafından tüzük çalışmalarının yapılarak birliğe tüzel kişilik kazandırılması konusunda adımlar atılması karara bağlandı.

Her yıl en az 20 ortak faaliyet düzenleyen Trakya Üniversiteler Birliği’nin 15. Üst Kurul Toplantısı, bir sonraki üst kurul toplantısının Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirilmesine karar verilmesi ve hediye takdimi ile son buldu. Misafir Rektörler, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Özdemir eşliğinde üniversiteyi gezerek, Çocuk Üniversitesi, Kütüphane, Denizcilik Fakültesi ve Laboratuvarları gibi farklı alanları ziyaret etti, üniversitenin sosyal ve bilimsel olanakları hakkında bilgi aldı.